همه

مواد لازم برای پدیکور-معرفی ابزار پدیکور

محصولات بسیاری وجود دارد که در پدیکور پا استفاده می شود و آشنایی با آنها برای انجام یک پدیکور حرفه ای مهم می باشد. همچنین همیشه نیاز نیست که برای پدیکور زمان و هزینه زیادی خرج نمایید تا در سالن انجام شود، بلکه با آشنایی با ابزار آن، در خانه هم می توانید به راحتی پاهای خود را پدیکور نمایید.

در این مطلب همه ابزارهای مورد نیاز برای پدیکور پا را معرفی نموده ایم.

لوازم پدیکور

1- ناخن گیر

ناخنگیر ابزاری اساسی برای پدیکور محسوب می شود. ناخن ها محل پرورش باکتری ها و یکی از کثیف ترین قسمت های بدن است. اگر می خواهید سلامت کلی خود را حفظ نمایید، کوتاه کردن ناخن ها هر چند وقت یکبار اهمیت دارد. البته بهتر این است که همیشه آنها را کوتاه نگه دارید زیرا این امر به جلوگیری از شیوع بیماری ها کمک می کند.

برای کوتاه کردن ناخن ها ابتدا آنها را کامل تمیز نمایید، سپس ناخن را در حدی کوتاه نمایید که مطمئن شوید که پوست شما را لمس نکند. کوتاه کردن بیش از حد ناخن می تواند قسمت حساس پوست ناخن را در معرض دید قرار داده و منجر به عفونت شود.

نکته:

بعد از استحمام ناخن ها نرم تر هستند، بنابراین زمان مناسبی برای کوتاه کردن آنها می باشد.

2-پوشر یا عقب زن ناخن

کوتیکول های ناخن به مراقبت نیاز دارند تا خشک و پوسته پوسته نشوند. از پوشر برای فشار دادن و عقب زدن پوست های اضافی از سطح و اطراف ناخن استفاده می شود. اگر کوتیکول و پوست سختی دارید از عقب زن استیلی استفاده نمایید و اگر کوتیکول های نرم دارید از عقب زن چوبی استفاده کنید.

کوتیکول ها را با ملایمت عقب بزنید. هرگز نباید با فشار زیاد باعث خونریزی آنها شد، زیرا ممکن است منجر به عفونت شود.

نکته: وقتی پوست خشک است نباید کوتیکول را عقب زد. زمان مناسب برای این کار، بعد از استحمام می باشد زیرا پوست نرم است و عقب زدن کوتیکول ها آسان می شود. همچنین بعد از خیساندن پا در آب و نرم شدن پوست با خشک کردن پا می توانید کوتیکول ها را عقب بزنید.

3-نیپر ناخن یا گوشت گیر

نیپر ابزاری است که برای چیدن کوتیکول ها و پوست های عقب زده شده استفاده می شود. بعد از اینکه کوتیکول عقب زده می شود وقت آن است که از نیپر استفاده نمایید و با آن قسمت های اضافی را بچینید.

نکته:

قبل از استفاده حتما نیپر را ضد عفونی نمایید و برای جلوگیری از زنگ زدگی آن را در جای خشک قرار دهید.

4-بافر ناخن

بافر ناخن برای صاف کردن سطح ناخن و ایجاد درخشش روی ناخن استفاده می شود. روی ناخن دارای ناهنمواری هایی است که باید قبل از زدن لاک آنها را با بافر از بین ببرید. همچنین قبل از انجام کاشت اکریلیک، کاشت ژل و ژلیش ناخن برای از بین بردن چربی روی سطح ناخن را بافر می کشند.

در مطلبی جداگانه در مورد اینکه بافر ناخن چیست و چه کارایی دارد به صورت کامل توضیح داده ایم. با کلیک بر روی لینک آبی و خواندن مطلب، با فواید بافرکشی و انواع بافر ناخن آشنا شوید.

برای بافرکشی ناخن قبل از شروع، مطمئن شوید که ناخن ها خشک هستند و با فشار ملایم بافر را روی ناخن بکشید. از بافر کشی بیش از حد و با فشار زیاد خودداری نمایید زیرا ممکن است باعث نازک شدن ناخن ها شود. فقط یک بار بافر کشیدن در ماه برای حفظ درخشش ناخن ها کافی است.

نکته:

برای صاف کردن سطح ناخن و ایجاد درخشش روی آن، از قسمت نازک بافر استفاده نمایید.

5-سوهان دستی ناخن

سوهان دستی برای صاف کردن لبه های ناخن و فرم دهی آن مورد استفاده قرار می گیرد و دارای انواع مختلفی است. سوهان های فلزی متداول ترین نوع سوهان های ناخن هستند ولی باعث لب پر شدن ناخن می شود و مناسب برای استفاده نیست. استفاده از سوهان دستی سمباده ای به دلیل ملایم تر بودن، توصیه می شود.

در مطلبی جداگانه در مورد انواع سوهان کاشت ناخن و نکات مهمی که باید در مورد آنها بدانید، توضیح داده ایم. با کلیک بر روی لینک آبی می توانید آن مطلب را مطالعه نمایید.

برای سوهان کشی قبل از شروع مطمئن شوید که ناخن های خشک باشند زیرا ناخن مرطوب راحت تر شکسته می شود. سوهان دستی ناخن را در زاویه 45 درجه و به موازات ناخن خود قرار دهید و از یک گوشه شروع نمایید و به سمت مرکز ناخن سوهان کشی کنید. در یک جهت و با فشار کمتری سوهان کشی کنید.

نکته:

به منظور جلوگیری از شکسته و لب پر شدن ناخن های خود، آنها را به شکل بیضی یا مربعی فرم دهید. برای آشنایی با انواع فرم و شکل ناخن و نحوه ایجاد آن بر روی لینک آبی کلیک نمایید.

پس از رسیدن به نتیجه و شکل دلخواه، ناخن های خود را به خوبی بشویید و مرطوب کنید.

6-سنگ پومیس یا سنگ پا

برای برداشتن بیرونی ترین لایه سلول های مرده پوست و کالوس هایی که معمولا در کف پا ایجاد می شود، از سنگ پا استفاده می شود. انجام این کار به خلاص شدن از شر پوست ترک خورده روی پاها کمک می کند.

قبل از شروع لایه برداری با سنگ پا حداقل باید به مدت ده دقیقه پاها را در آب گرم و صابون خیس کنید. پس از نرم شدن پوست خشک، سنگ را خیس کرده و آن را به آرامی روی منطقه ای از پا که مدنظر دارید، مالش دهید.

نکته:

از سنگ پا به صورت روزانه برای پاهای خود استفاده نمایید، به خصوص اگر کفش شما صندل یا هر کفشی است که پاهای شما را در معرض دید قرار می دهد. در هنگام استفاده از سنگ پا بسیار مراقب باشید و از فشار بیش از حد خودداری نمایید.

7-برس ناخن

از برس ناخن برای تمیز کردن کامل سطح و اطراف ناخن استفاده می شود. همچنین می توانید برای از بین بردن اضافات سخت یا گرد و خاک از روی ناخن ها از آن استفاده نمایید. برس ناخن را با آب گرم خیس نمایید، سپس مقدار کمی صابون ضد باکتری روی برس بزنید. برس را از یک طرف روی ناخن های خود بکشید تا تمیز شود. می توانید برای داشتن ناخن های تمیز و مرتب به صورت روزانه این کار را انجام دهید.

8-پد لای انگشتی

از پد لا انگشتی برای قرار گرفتن بین انگشتان پا قبل از استفاده از لاک ناخن استفاده می شود تا انگشتان به یکدیگر یا با پوست انگشت کناری برخورد نداشته باشد و باعث خراب شدن لاک نشود.

10-اسکراب یا کرم لایه بردار

استفاده از اسکراب ملایم برای دست و پا نه تنها باعث آرامش می شود بلکه به از بین بردن بیرونی ترین لایه سلول های مرده پوست نیز کمک می کند. لایه برداری کلید اصلی نرم و صاف بودن پوست است و به ترویج گردش خون کمک می کند.

11-رنده کف پا

از رنده پدیکور برای از بین بردن پوست های کف پا که ضخیم و خشک شده اند، استفاده می شود تا با خلاص شدن از آنها پوستی نرم داشته باشید.

برای شروع باید پاها را به مدت 10 الی 15 دقیقه در آب گرم و صابون خیسانده شود. سپس با حوله ای تمیز پا را خشک نمایید ولی به این نکته توجه نمایید که برای انجام کفسابی پا حتما باید پوست رطوبت کافی را داشته باشد تا آسیبی به آن وارد نشود. مناطق لازم را با دست بررسی کنید و رنده بکشید تا پوست صافی ایجاد شود.

برای آموزش کامل مراحل کف سابی پا بر روی لینک آبی کلیک نمایید و با مطالعه مطلب به راحتی در منزل کفسابی پای خود را انجام داده و از شر پوست های خشک و مرده پا خلاص شوید.

نکته:

می توانید از کوکتل پدیکور، نمک دریایی، پودر کوکتل و انواع نرم کننده پوست داخل آب استفاده نمایید که علاوه بر نرم تر شدن کوتیکول ها، به دلیل داشتن مواد مغذی و روغن های مفید، برای پوست و ناخن بسیار مفید است.

12-کاسه پدیکور

از وان یا سطل و ظرف کوچکی برای خیس کردن پاها در آن استفاده کنید.

13-روغن کوتیکول یا روغن زیتون

برای تقویت کوتیکول روی آن زده می شود. از روغن بادام شیرین هم می توانید استفاده نمایید.

14-کرم و مرطوب کننده پا

در پایان کار باید پاها را با مرطوب کننده به خوبی ماساژ دهید تا رطوبت لازم برای پوست تامین شود.

 

با تهیه این وسایل می توانید پدیکور پا را حتی در منزل هم انجام دهید. برای آموزش مراحل پدیکور پا بر روی لینک آبی کلیک نمایید.

نکات مهم برای نگه داری از ابزارهای مانیکور و پدیکور

تمیز کردن این ابزارها بسیار مهم است. بدیهی است که کثیفی و پوست مرده موجود در این ابزارها عوارض جانبی دارد و ممکن است منجر به رشد باکتری ها و میکروب ها شود که باعث عفونت می شوند. بنابراین تمیز کردن آنها قبل و بعد از هر بار استفاده بسیار ضروری است.

وسایل خود را در محلول ضد باکتریایی مخصوص قرار دهید تا همه میکروب ها از بین برود و ضد عفونی شوند. توصیه می شود ابزارهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *